Dla kogo psycholog i psychoterapeuta?

Przede wszystkim dla ludzi, którzy czują że potrzebują tego rodzaju pomocy. Osoby ze stwierdzonymi zaburzeniami takimi jak nerwice czy depresje a także chorzy na chorby psychiczne bezwzględnie powinni znajdować się pod opieką psychologa. Psychoterapeuta nastawiony jest na dłuższy proces jednak jesgo efekty są zazwyczaj lepsze ponieważ relacja terapeutyczna pozwala się nam pozbyć różnego rodzaju problemów.

Nerwica i zaburzenia nerwicowe

Pojęcia te często używane są zamienne i oznaczają szereg obajwów somatycznych i psychicznych spowodowanych przez zaburzenia nerwicowe. Ta przypadłość może mieć bardzo zróżnicowany przebieg a obajwów jest całe mnóstwo. Zazwyczaj zaliczają się do nich lęki, hipochondria oraz obajwy somatyczne. W takich przypadłościach pomocny jest zarówno psycholog jak i psychoterapeuta. Najlepiej zgłosić się najpierw do tego pierwszego i razem z nim ustalić stratęgię walki z nerwicą. Nie obejdzie się również bez pomocy psychoterapeuty, który przez wielokrtone spotkania jest w stanie wspólnie z anmi przeproacować tematy powodujące przykre dolegliwości.

Zaburzenia nerwicowe

W zaburzeniach nerwicowych polecana jest psychoterapia w nurcie psychodynamicznym bądź gestalt. Stawia ona na rozwój własnych emocji a poprzez uświadamianie mechanizmów działania psychiki znosi obajwy nerwicy.

Depresja

Tu może pomóc zarówno wizyta u psychologa jak i psychoterapeuty. Psychologia dobrze poznała mechanizmy rządzące naszym nastrojem a także powstawaniem depresji.

Rozwój osobisty

Takie dziedziny jak psychologia i psychoterapia są także przeznaczone dla osób, którym nic nie dolega ale chcą one poszerzać swóje własne "ja".